ES Voleybol Aile Sözleşmesi

  • Çocuğumu antrenmanlara zamanında getirmeye söz veriyorum. Çocuğum için geç gelmenin can sıkıcı olabileceğini görüyorum ve bunun olmamasını sağlayabilmek için elimden geleni yapacağımı belirtiyorum. Çocuğumu tüm antrenmanlardan ve maçlardan zamanında alacağıma dair söz veriyorum. Bu benim, antrenöre duyduğum saygıyı gösterecektir ve çocuğuma da benim hayatımdaki en öncelikli kişi olduğunu söyleyecektir.
  • Çocuğumun duygusal açıdan doyuma ulaşabilmesi için, onu devamlı cesaretlendireceğime söz veriyorum çünkü sporcu çocukların en çok ihtiyacı olan şey duygusal destektir. Çocukların spor yapmasının üç ana nedeni: a) eğlenmek, iyi vakit geçirmek, b) yeni arkadaşlar edinmek, ve c) yeni beceriler edinmektir. Maçların, oyuncular için olduğunu ve buna uygun ve dışardan bakan bir perspektife sahip olmam gerektiğini biliyorum.
  • Çabayı, öğrenme arzusunu ve hatalardan caymadan dersler çıkarılmasını ödüllendireceğime ve destekleyeceğime söz veriyorum. Kazanan insanlar, maksimum çaba sarf eden, öğrenmeye ve gelişmeye devam eden, yanlış yapmaktan korkmayan ve hataların kendilerini durdurmasına izin vermeyen kişilerdir. Her bir çocuğun birbirinden farklı olduğunu ve farklı yetilerle dünyaya geldiklerini biliyorum ve gerçek ölçütün diğerleri ile karşılaştırma sonucunda değil, çocuğumun kendi gelişim sürecinde yapılabileceğini biliyorum.
  • Oyuna değer vereceğime söz veriyorum. Çocuğuma iyi bir örnek olabilmenin önemini biliyorum. Diğerleri her ne yaparsa yapsın, antrenörlere, oyunculara, rakiplere, karşı tarafın taraftarlarına, hakemlere ve oyunun kurallarına saygı duyacağıma söz veriyorum.
  • Çocuğuma ya da takımdakilere bağırıp, ne yapmaları gerektiğini söylemeyeceğime, söz veriyorum. Bunun antrenörün görevi olduğunu anlıyorum ve antrenörün seçimlerine saygı duyacağıma dair söz veriyorum. Maç sırasında, öncesinde ve sonrasında yaptığım yorumların çocukları duygusal açıdan desteklemenin ötesine geçmeyeceğine söz veriyorum.
  • Çocuğumun yanımda olduğu ya da duyabileceği zamanlarda, antrenörü hakkında olumsuz yorumlar yapmayacağıma söz veriyorum. Bu tarz bir davranışın çocuğumun gözünde antrenörünü ve yaptığı sporu olumsuz konuma getirebileceğini ve çocuğumu negatif olarak etkileyebileceğini biliyorum.