ES Spor Kulübü

ES Voleybol Spor Kulübü 2003 yılında İstanbul’da, voleybol altyapı çalışma standartlarını belirlemeye ve yeni sistemler geliştirmeye yönelik yenilikçi uygulamalar ile sektörde öncü konumda olmak; sporcu, antrenör ve yönetici adaylarını Atatürkçü, ilerici, çok yönlü, hayata farklı pencerelerden bakabilen özgür gençler olarak yetiştirmek amacıyla kurulmuştur.

En küçük yaş gruplarından başlayarak sporcu adaylarına spor kültürü kazandırmak, antrenör ve yönetici adaylarına en çok gelişme ve geliştirme fırsatlarını sağlamak, faaliyet gösterilen tüm kategorilerde en iyi dereceleri elde etmek, Milli Takımlara sporcular kazandırmak hedeflenmiştir.

Bu hedefler doğrultusunda;

 • Antrenör, teknik adam ve spor yöneticileri yetiştirmek, bilgilerini ve birikimlerini artırmak için kaynak sağlamak,
 • Toplam sporcu sayısını artırmak ve milli takımlara sporcular kazandırmak üzere yaygın bir altyapı çalışması yapmak,
 • Organizasyon yapısı, iş akışı ve iş yönetimi konularında oluşturulacak modeli, dokümanlar ve eğitim paketleri ile destekleyerek farklı bölgelerde ve şehirlerde de uygulanabilir hale getirmek, bu modeli uygulamaya istekli olan kurum ve kulüpler için teorik ve uygulamalı eğitimler hazırlamak,
 • Böylece, oluşturulan çalışma modelinin uygulanması konusunda, sadece ES Spor Kulübü olanakları ile sınırlı kalmayıp yaygın biçimde ES Spor Kulübü dışında da kullanılmasını sağlamak,

üzere çalışmalar yapılmaktadır.

Gerçekleştirilen Çalışmalar

Çalışanlar ve Sporcular

Sorumlu antrenör, antrenör, yardımcı ve stajyer antrenör kadroları oluşturularak, diğer spor kulüplerinde benzeri olmayan stajyer antrenörlük sistemi, antrenör performans sistemi gibi yenilikçi uygulamalar ile sürekli ve düzenli biçimde antrenör eğitimleri gerçekleştirilmekte ve her düzeyde antrenör gelişimi sağlanmaktadır. ES Voleybol içinde yetişen antrenörler gerek ES Voleybol bünyesinde, gerek transfer oldukları farklı spor kulüplerinde önemli başarılara imza atmışlardır.

ES Voleybol hiçbir yaşta ve kategoride farklı spor kulüplerinden sporcu transfer etmeyip, tüm sporcularını kendi bünyesinden yetiştirmektedir. Takım kadrolarının antrenman yaptığı bölgede yerel olarak yapılan okul taramalarında bulunan sporcu adayları 8-9 yaşlarından itibaren takım antrenmanlara alınmakta ve bu adayların bir kısmı “voleybolcu”, bir kısmı “antrenör” bir kısmı ise “koordinatör” olarak yaşamlarına devam etmektedir. Bu öğrencilerin ortak noktaları, ES Voleybol’dan almış oldukları spor ilkeleri ve sporcu disiplinleridir.

Kulübün kuruluş yıllarında Koşuyolu’nda başlayan takım çalışmaları 2011 yılından itibaren Maltepe bölgesine kaydırılmıştır. Eylül 2015’te Maltepe Dragos’taki kendi spor tesisine taşınan ES Voleybol o tarihten bu yana takım çalışmalarını Kovan Spor  Kültürü Merkezi’nde sürdürmektedir.

Sportif Başarılar

Özellikle erkeklerde liglere katılan spor kulüplerinin sayılarının gittikçe azaldığı bir dönemde ES Voleybol hem kız hem de erkek takımları ile faaliyet göstermekte ve erkek takımlarına da en az kız takımları kadar değer ve önem vererek tüm yaş gruplarında hem kızlarda hem erkeklerde önemli dereceler elde etmektedir.

Minik – Küçük – Yıldız – Genç ve A Takım olarak hem bayan hem de erkek takımları bulunan ES Voleybol bugüne kadar Milli Takımlarımıza 5’i bayan 11’i erkek olmak üzere toplam 16 sporcu kazandırmıştır.

Voleybol alt yapı takımları her sezon İstanbul ilinde ilk 8 kulüp içinde ve Türkiye genelinde ilk 12 kulüp içinde kalarak çeşitli dereceler elde etmekte, sporcular yıldız ve genç takım yaşlarında iken A Takım kadrolarında da müsabakalarına katılmaları sağlanarak deneyimleri artırılmaktadır.

Yatırımlar

2011 Yılında Maltepe Dragos’ta kendi spor tesisini inşa etmek üzere kendi arsasını satın alan ES Voleybol, 2015 Eylül ayında tesisi hizmete açmıştır.

İçinde 3 spor salonu, çeşitli büyüklüklerde spor alanları, sporcular için dinlenme ve kütüphane alanları, ayrıca bir de sporcu sağlığı merkezi bulunduran Kovan Spor Kültürü Merkezi, bugün sadece voleybol değil basketbol, futbol, jimnastik, satranç, drama ve müzik etkinlikleri, robotik eğitimleri gibi branşlarla 0-18 yaş arası çocuklara ve gençlere hizmet vermektedir.

Kovan Spor Kültürü Merkezi’ne erişim için www.kovanskm.com veya www.kovan.istanbul.com adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

Yenilikler

 • Voleybola başlama yaşını düşürmek ve özellikle minik erkeklerin voleybola ilgisini artırmak, minik yaşlarda voleybol etkinliklerini artırmak amacıyla;
  • 8-12 yaş arasında oynanan Mini voleybol yaygınlaştırıldı,
  • 6-9 yaş arası için Dön Kazan Voleybol oyunu geliştirildi,
  • 6-9 yaş arası erkekler için çok yönlü bir eğitim programı olan Karma Spor Okulu programları geliştirildi,
  • 11-13 yaş arası için Midi Voleybol oyunu geliştirildi.
 • ES Voleybol’da antrenman yapan sporcuların kimlik bilgileri, fiziksel ölçümleri, fiziksel test sonuçları, antrenman devam bilgileri gibi her türlü bilgilerinin saklandığı bir veritabanı uygulaması geliştirilmiş; ES Voleybol’da antrenman yapan tüm sporcular kayıt altına alınmıştır. Aynı veritabanında antrenörlere özel, voleybol okulları kullanımına özel bilgiler de bulunmaktadır. Bu uygulama bir bütün olarak bir spor kulübünde ilk kez uygulanan kapsamlı bir veritabanı çalışmasıdır.

Etkinlikler

Gençlere ve çocuklara voleybolu tanıtmak ve sevdirmek, yaygın biçimde voleybol oynanmasını üzere, kuruluşundan bu yana ES Voleybol her yıl düzenli olarak voleybol şenlikleri düzenlemektedir. 2004 – 2016 yılları arasında farklı bölgelerde ve şehirlerde düzenlenen şenliklerin sayısı 24’tür. Bu şenliklere katılım tamamen ücretsiz olup, şenliklerin tüm giderleri ES Voleybol tarafından karşılanmaktadır.

Yine voleybolun sevdirilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla her yıl voleybol takvimleri ve voleybol posterleri bastırılmakta ve ücretsiz dağıtılmaktadır.